Data publikacji: 2023-10-25

Bielizna termoaktywna na motocykl. Jaką wybrać i dlaczego warto?

Jazda na motocyklu to sama przyjemność, ale można sprawić, że będzie jeszcze większa, jeżeli odpowiednio się ubierzesz. Dobra odzież to połowa sukcesu, bo druga to dobrze dobrana bielizna termoaktywna. Sprawdź, jak dobrać bieliznę termoaktywną na motocykl.


W tym poradniku znajdziesz informację:

  • Jaką bieliznę termoaktywną wybrać na motocykl?
  • Z jakich materiałów wykonana jest bielizna termoaktywna na motocykl?
  • Jakie są rodzaje bielizny termoaktywnej?
  • Jak wybrać bieliznę termoaktywną?
  • Jak dbać o bieliznę termoaktywną?

Mówi się, że nie ma złej pogody, a są jedynie źle ubrani motocykliści. Choć kombinezony motocyklowe mają podpinki i membrany, to warto również zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną na motocykl, która będzie jak druga skóra. Jej największe zalety to oddychalność, właściwości termoregulacyjne i zdolność do odprowadzania wilgoci na zewnątrz.

Podobnie jak w przypadku odzieży ochronnej tak i tutaj jest wiele rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem, a my przybliżymy wam najważniejsze zagadnienia.

Bielizna termoaktywna na motocykl czy termiczna?

Odzież termoaktywna jest często mylnie nazywana termiczną. Warto wiedzieć, że te dwie grupy produktów bardzo się od siebie różnią.

  • Zadaniem bielizny termoaktywnej jest utrzymanie optymalnej temperatury ciała niezależnie od temperatury na zewnątrz. Dodatkowo zapewnia oddychalność, a więc przepuszczalność powietrza i doskonale odprowadza wilgoć na zewnątrz.
  • Bielizna termiczna ma po prostu ogrzać użytkownika i zapobiec wychłodzeniu organizmu. Jest wykonana z grubych materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Oczywiście, można jej używać na motocyklu, ale w ograniczonym zakresie.

W przypadku bielizny motocyklowej, najczęściej mówimy o bieliźnie termoaktywnej.

Możesz też myśleć o bieliźnie motocyklowej, jak o bieliźnie w wersji letniej (termoaktywnej) i zimowej (termicznej), a dokładniej: jesiennej. Letnia ma świetną wentylację, a zimowa często posiada domieszki cieplejszych materiałów, np. wełny. Dużą ich zaletą jest bardzo krótki czas schnięcia po praniu, więc w czasie wyjazdów można je szybko odświeżać na każdym nocnym postoju.

Największe zalety bielizny termoaktywnej na motocykl

  • pomaga regulować temperaturę ciała;
  • odprowadza wilgoć;
  • ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne;
  • chroni organizm przed wychłodzeniem i przegrzaniem;
  • jest lekka i zapewnia pełną swobodę ruchów;
  • modele bezszwowe nie powodują otarć i zadrapań.

Z jakich materiałów wykonana jest bielizna termoaktywna?

Do produkcji bielizny termoaktywnej używane są przede wszystkim tworzywa sztuczne. Spotkacie tu elastan, który doskonale układa się na ciele, jest elastyczny i wytrzymały. Poliester zapewnia wysoką wytrzymałość, prawie w ogóle nie wchłania wilgoci, a do tego pozwala skórze oddychać. Polipropylen jest odpowiedzialny za izolację termiczną, więc sprawdzi się w chłodne dni. Warto też zwrócić uwagę na materiał Outlast, który pochłania nadmiar temperatury, ale jednocześnie oddaje ciepło skórze, gdy ta jest wychłodzona. Nie jest w nim ani za ciepło, ani za zimno. Dodatkowo zapewnia suchość i przewiewność.

Jaka będzie najlepsza bielizna termoaktywna na motocykl wykonana z materiałów naturalnych? Tu prym wiedzie wełna merynosów, zwana też wełną merino. Merynosy żyją w warunkach ekstremalnych i zmiennych temperatur. W Nowej Zelandii zima jest bardzo mroźna, a lato – bardzo gorące. Dlatego musiały się odpowiednio przystosować. Wełna merynosów ma właściwości termoregulacyjne, więc w zimne dni będzie ocieplać, a w gorące odprowadzi ciepło na zewnątrz. Jest lżejsza i cieńsza niż tradycyjna wełna, więc będzie też lekka. Dodatkowo nie powoduje podrażnień i nie wywołuje reakcji alergicznych, jest miękka, oddychająca i odprowadza wilgoć.

Warto też wziąć pod uwagę włókna bambusa, które mają właściwości antybakteryjne oraz doskonale odparowują wilgoć. To dobry pomysł na ciepłe, letnie dni.

Jakie są rodzaje bielizny termoaktywnej na motocykl?

W przypadku bielizny termoaktywnej stosuje się podział ze względu na porę roku. Wyróżniamy następujące grupy:

  • bielizna termoaktywna lekka – przeznaczona do stosowania w cieplejsze dni, zazwyczaj są to koszulki z krótkim rękawem i spodnie z krótkimi nogawkami lub z nogawkami 3/4;
  • bielizna termoaktywna średnia – sprawdzi się w okresie przejściowym, dobrze odprowadza wilgoć, ale jednocześnie izoluje od chłodu i w przypadku koszulek i spodni mówimy już o długim rękawie i długich nogawkach;
  • bielizna termoaktywna ciepła – to bielizna, która ociera się właściwościami o termiczną, a więc jest ukierunkowana na ochronę przed zimnem, ale nadal może odprowadzać wilgoć na zewnątrz.

Bielizna termoaktywna na motocykl często kojarzy nam się z koszulką i spodniami, ale to nie są jedyne produkty, które możecie kupić. Jeżeli macie buty z membraną wodoodporną, to warto zaopatrzyć się w skarpety termoaktywne. Popularne są też kominiarki pod kask, które nie tylko sprawią, że poduszki wolniej się zużyją, ale także chronią skórę przed potem i otarciami. W sprzedaży są też kominy, rękawiczki termoaktywne zakładane pod rękawice motocyklowe, a dla pań przewidziano również staniki termoaktywne na wzór sportowych.

Jak wybrać bieliznę termoaktywną na motocykl?

Przy wyborze bielizny termoaktywnej kluczowe są dwie kwestie – zastosowanie i rozmiar. W przypadku zastosowania chodzi oczywiście o warunki atmosferyczne, w jakich będzie używana. Rozmiar powinien być dobrany możliwie jak najbliżej ideału. Za mała odzież będzie krępować ruchy, a zbyt duża może się fałdować i powodować dyskomfort.

Niektóre modele koszulek i spodni mają np. dodatkowe panele ocieplające, które są umieszczone w miejscach szczególnie narażonych na wychłodzenie. Wybranie nieodpowiedniego rozmiaru może sprawić, że się przemieszczą i stracą swoją skuteczność.

Gotowy zestaw bielizny termoaktywnej dla motocyklisty lub motocyklistki

Dobrym pomysłem jest skompletowanie całego zestawu bielizny termoaktywnej, od kominiarki po spodnie. Może to być na przykład:

Zestaw bielizny termoaktywnej dla motocyklisty

Zestaw bielizny termoaktywnej dla motocyklistki

Jak dbać o bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna wymaga odpowiedniej pielęgnacji i najlepiej stosować się do zaleceń podanych przez producenta na metkach. Są jednak uniwersalne punkty, których warto się trzymać. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni. W przypadku prania w pralce należy użyć najdelikatniejszego możliwego programu i wyłączyć wirowanie, a także unikać dodawania detergentów o właściwościach zmiękczających.

W sklepach są dostępne specjalne środki do tego typu ubrań. Odzież termoaktywna nie powinna być prana z ubraniami, które mają zamki błyskawiczne lub inne elementy mogące uszkodzić cienkie tkaniny. Po wypraniu bieliznę najlepiej powiesić na suszarce ustawionej w przewiewnym miejscu i dać spokojnie wyschnąć. Zdolność do odprowadzania wilgoci sprawi, że najpóźniej następnego dnia rano powinna być sucha i gotowa do ponownego użycia.

Ważne: Jeśli nie masz w domu dedykowanej chemii do prania bielizny termoaktywnej, możesz skorzystać ze zwykłego octu spożywczego, odmaczając w nim bieliznę i potem piorąc w niskiej temperaturze – ocet świetnie zabija bakterie żyjące w materiale.

Wybór bielizny termoaktywnej

Największy wybór produktów znajdziesz w dużych sieciach sklepów motocyklowych, takich jak np. Inter Motors. W takich miejscach możesz liczyć na fachową obsługę i szeroką gamę produktów. A produkty które mają zły rozmiar w łatwy sposób wymienisz.

Najczęściej zadawane pytania

Jaką bieliznę termoaktywną na motocykl wybrać?

Wygodną i dostosowaną do potrzeb. Na jesień wybierz wełnianą, najlepiej z merino, a w lecie tekstylną.

Czy bielizna termoaktywna na motocykl jest droga?

Nie, zakup bielizny termoaktywnej renomowanej marki to jednorazowy i raczej nie bardzo wysoki wydatek.

Czy potrzebuję cały zestaw bielizny termoaktywnej na motocykl?

Nie, ale zestaw na pewno się przyda. Dobrze spasowana koszulka, spodnie i akcesoria (rękawice, skarpety, kominiarka) to gwarancja komfortu, bez względu na pogodę.

Koszulka termoaktywna ADRENALINE kolor czarny
ADRENALINE
Koszulka termoaktywna ADRENALINE kolor czarny
M/L    XL/2XL 
(0)
Kominiarka termoaktywna ADRENALINE MERINO WOOL Unisex kolor czarny
ADRENALINE
Kominiarka termoaktywna ADRENALINE MERINO WOOL Unisex kolor czarny
S    M    L 
(0)
Koszulka termoaktywna ADRENALINE kolor czarny
ADRENALINE
Koszulka termoaktywna ADRENALINE kolor czarny
S/M    XL/L 
(0)


Pracuję w branży motocyklowej od 2006 roku, a jeżdżę na motocyklach jeszcze dłużej. Współpracowałem ze wszystkimi mediami motocyklowymi w Polsce, w przeszłości amatorsko ścigałem się w rajdach enduro. W swojej karierze przetestowałem ponad 200 motocykli i jeździłem na 3 kontynentach. Lubię ciężkie, bezsensowne sprzęty, jazdę w trudnych warunkach i wyzwania.