Data publikacji: 2020-10-13

Remont lub tuning chińskiego skutera 2T lub 4T? Jak odczytać kod silnika i dobrać części?

Chcesz wykonać remont silnika w motorowerze lub skuterze? A co powiesz na tuning, zwiększenie mocy i pojemności skokowej w silnik 2T lub 4T? Niezależnie od tego, czy masz skuter „chiński” czy markowy, skorzystaj z tego poradnika oraz szerokiej oferty części Inparts.


Wielu właścicieli pojazdów z Chin decyduje się na samodzielne dokonywanie nawet poważnych napraw, w tym remontów silnika. I nie ma się co temu dziwić – konstrukcja tych pojazdów nie jest skomplikowana, a wybór części bardzo szeroki. Na imready.eu oraz w sklepach stacjonarnych I’M Inter Motors znajdziesz wszystko co niezbędne do przeprowadzenia remontu.  

Pierwszym etapem naprawy, nie licząc poprawnie postawionej diagnozy, jest sprawdzenie z jakim rodzajem silnika mamy do czynienia. Podział na typ 2T czy 4T jest jak najbardziej oczywisty, tak samo jak określenie pojemności skokowej. Ale na tym zazwyczaj kończy się wiedza użytkownika na temat swojego pojazdu. I nie ma się czemu dziwić, gdyż rzadko znajdziemy istotne informacje w dokumentach, czy stronach internetowych importerów skuterów. Mając wyłącznie podstawową wiedzę o pojemności silnika, wyszukanie części do remontu nie będzie łatwe, pomimo bardzo jasnej nawigacji na stronie, tutaj w kategorii silnik. 

Niech nikogo nie zdziwi, że sama znajomość marki i modelu nie pozwoli dobrać w sklepie odpowiedniej części. Jest to spowodowane tym, większość pojazdów z Chin powstaje w zaledwie kilku fabrykach, finalnie otrzymując logotypy kreowane przez importerów. Mogą być to pojazdy supermarketowe, jak też uznawane za markowe sprzęty znanych i lubianych marek. Oczywiście, nie zawsze jakość wykonania jest taka sama, gdy wiele zależy od fabryki pochodzenia, ale podstawowe parametry modelowe jak najbardziej mogą się pokrywać. 

Model skutera to nie wszystko 

Oznaczenie modelu całego skutera (odczytane z dokumentów, albo tabliczki znamionowej znajdującej się w okolicach główki ramy pojazdu) da nam szczątkowe informacje i jego konstrukcji. Na przykład skrót LF50QT-2A 50 możemy łatwo rozszyfrować, iż mamy do czynienia z produktem firmy Lifan, z dwusuwem o pojemności skokowej 50 ccm. Nazwy skrótów producentów są łatwe do rozszyfrowania – LF – Lifan, LN – Longin, YL – Yinlun, QJ – Qinjiang i tak dalej. W razie problemów, z pomocą przyjdzie Internet, w którym znajdziemy opisy pojazdów, ich historię i szczegółowe pochodzenie. Wiedza ta może nam pomóc przy dobraniu elementów karoserii, czy pozyskaniu większej ilości informacji na temat danych technicznych.

Symbol silnika kluczem do sukcesu

W przypadku remontu silnika kluczowa będzie znajomość rodzaju i modelu jednostki napędowej. Co ciekawe, większość marek chińskich skuterów korzysta z zaledwie kilku jednostek napędowych, różniących się między sobą niewielkimi szczegółami. Zobaczmy, jak w prosty sposób możemy rozszyfrować dziwie brzmiące skróty, takie jak 139QMB.

Jest to proste i pomocne, a taki i podobne skróty znajdziemy na korpusie silnika, najczęściej po lewej stronie, przy śrubie spustowej oleju. W razie wątpliwości, wskazanie tego miejsca ułatwi instrukcja obsługi naszego pojazdu. Zatem jak odszyfrować te skróty, tym bardziej, że nie ma stałej ilości liczb i cyfr, a jedynie pewien schemat. 

Przedstawmy go zatem w opcji z maksymalnie udziwnioną konstrukcją, wtedy będzie to schemat: 0XX00XXX-0. Zweryfikujmy, jak w praktyce może wyglądać ten ciąg liter i liczb.

1. cyfra: oznacza liczbę cylindrów. W chińskich skuterach jest to 1, czyli praktycznie każde oznaczenie będzie się rozpoczynać od tej cyfry. Jeśli coś się znajduje przed jedynką, będą to dodatkowe oznaczenia producenta.

2. litera: pole pominięte – silnik z cylindrem pionowo, V – w układzie V (dla maszyn dwucylindrowych, w popularnych skuterach nie spotkamy), P – poziomo (układ często spotykany w silnikach 2T)

3. litera: pole pominięte – silnik 4T, litera E – 2T

4. i 5. cyfra: średnica cylindra w mm, np. 4 0 czyli 40 mm

6. litera: pole pominięte – chłodzenie cieczą, F – chłodzenie powietrzem, Q – chłodzenie powietrzem wymuszone (z dodatkowym wentylatorem, tak jak w skuterach)

7. litera: wykorzystanie silnika. Litera M - motocykle, A – samochody

8. litera: pojemność skokowa silnika. A – poniżej 50 ccm, B – 50 ccm, C-H – 60 do 110 ccm (co 10 ccm każda kolejna litera), I-L – od 125 do 200 ccm (co 25 ccm), M-Q – 250 do 400 ccm (co 50 ccm)

9. cyfra po myślniku: kolejna modyfikacja danego silnika. Punkt bardzo często pomijalny w oznaczeniach, pomimo zmian wprowadzanych przez poszczególnych producentów

Proste? Proste! Czym więc będzie silnik 1PE41QMC-6? Jednocylindrowy, poziomy dwusuw, średnica cylindra 41 mm, chłodzenie powietrzem wymuszone, motocyklowy, pojemność 60 ccm, szósta zmiana w silniku. Oczywiście są małe szanse, by nasz skuter miał właśnie taki silnik, ale znajomość klucza jest tutaj wyjątkowo ważna. 

Istotne szczegóły konstrukcji

W przypadku znanych nam skuterów 4T najbardziej popularny będzie silnik 139QMB, często oznaczany również jako GY6-50.  

Silnik GY6-50


W rodzinie dwusuwów jest to 1PE40QMB, czyli wyjątkowo popularna kopia jednej z jednostek Minarelli. 


Silnik 1P40QMB

Można go kupić w całości lub w rozłożeniu na najdrobniejszą śrubkę. Już na przykładzie tych dwóch podzespołów widać rozszerzenie opisów na stronie producenta o dodatkowe dane. Nawet przy zakupie całego silnika, trzeba zwracać uwagę na istotne cechy konstrukcji, takie jak wieloklin mocowania koła, długość osi, wielkość obręczy, rodzaj hamulców czy mocowania amortyzatorów. Przeoczenie tych szczegółów może doprowadzić do pomyłki. Dlatego też niezmiernie ważne jest uważne czytanie opisów i dokładne obejrzenie, czy nawet pomierzenie naszej jednostki napędowej. 

Z suwmiarką do dwusuwu

Pierwszym etapem remontu silnika w skuterze jest weryfikacja i demontaż uszkodzonych elementów. W przypadku dwusuwów 90% remontów ogranicza się do wymiany uszkodzonego tłoka z pierścieniami i cylindra. By nie popełnić błędów w czasie zakupów, niezbędne jest dokonanie odpowiednich pomiarów. 

Nigdy nie kupujemy części w ciemno, gdyż można potknąć się na tak banalnej sprawie jak średnica sworznia tłokowego. Nawet w najbardziej popularnych silnikach może być to średnica 10 lub 12 mm. Tak więc, zanim zabierzemy się za zakupy, umyjmy dobrze zużyte części i z suwmiarką w ręku dokonajmy pomiarów. 

Jeśli znamy średnicę i wysokość tłoka, średnicę sworznia, a na dodatek wizualnie mamy „opatrzone” szczegóły konstrukcji, możemy przejść do wyszukiwania odpowiedniego zestawu. Dla przykładowego silnika 1PE40QMB możemy zakupić taki komplet. Znajdziemy w nim nie tylko cylinder z tłokiem, ale też pierścienie i uszczelki – mamy więc wszystko, co jest niezbędne do wykonania podstawowego remontu silnika 2T! Pamiętajmy tylko o czystości w czasie montażu, odpowiednim umiejscowieniu zamków pierścieni i zachowaniu właściwego kierunku ustawienia tłoka.  

Kompletny cylinder z tłokiem, pierścieniami i uszczelkami do silnika 2T

Warto wspomnieć o zmieniających się z upływem czasu procedurach. Dawno temu, cylindry się szlifowało, a tłoki i pierścienie dobierało w nadwymiarach. Dzisiaj, dzięki masowej i niedrogiej produkcji, można robić remonty silników 2T na nowych częściach w rewelacyjnych cenach. Nawet konieczność rozebrania silnika na części pierwsze nie stanowi przeszkody finansowej, gdyż jeden z droższych elementów silnika, czyli kompletny wał można kupić za mniej niż 100 zł! Tutaj również zwracamy uwagę na długości, średnice, rodzaj wieloklinu itp. 

Wał korbowy do silnika 2T

Czy to już koniec remontu? Niekoniecznie. Każdy demontaż silnika to okazja do sprawdzenia kilku innych elementów. Czy membrana jest sprawna? A może coś z układu przeniesienia napędu wymaga wymiany? Na przykład rolki, pasek, albo cały wariator. Dostępność części jest zachwycająco szeroka, czasami warto wymienić ich trochę więcej, by móc w pełni cieszyć się dobrze wykonanym remontem.

Tuning silnika 2T 
Naprawa silnika, szczególnie dwusuwowego, to także doskonała okazja do dokonania tuningu. Kto nie cieszy się z poprawionych osiągów swojego skutera, tym bardziej, że paradoksalnie oznacza to poprawę bezpieczeństwa jazdy? Mamy tutaj duże możliwości. 

Po pierwsze zwiększenie pojemności – nic nie powoduje tak łatwego podniesienia mocy. W większości przypadków wystarczy wymiana samego cylindra z tłokiem na wersję o większej średnicy. Cały dół silnika oraz głowica zostają bez zmian. By taki tuning był jeszcze bardziej wydajny, można pomyśleć o gaźniku o większym przelocie (wraz z odpowiednio dobranym króćcem) oraz zmianie przełożeń na bardziej sportowe (poprzez tuningowy wariator i rolki).  
Wszystko oczywiście musi być dobrane krok po kroku i z dokładnym sprawdzaniem, czy szczegóły konstrukcyjne poszczególnych elementów pozawalają na ich spasowanie z pozostałymi podzespołami. Właśnie takie wyzwania powodują, że tuning mechaniczny silników jest tak ciekawą sztuką.

Czterosuwowe nie tak straszne 
Do niedawna remonty silników 4T były uważane za niewspółmiernie drogie i skomplikowane. Niezbędne było korzystanie z usług specjalistów do obróbki silników, których praca nie zawsze przynosiła oczekiwane efekty albo była zaskakująco droga. Teraz, podobnie jak w przypadku dwusuwów, możemy wszystko zrobić swoimi rękoma. Wymaga to jednak znacznie większego doświadczenia, chociaż podstawowej znajomości mechaniki i trochę więcej narzędzi (tutaj już niezbędny będzie klucz dynamometryczny). Na szczęście same komponenty do wykonania naprawy dostaniemy gotowe do montażu i niewymagające dodatkowej obróbki.  
„Góra silnika” to podstawowy remont silnika czterosuwowego. Cylinder z tłokiem możemy kupić albo w wersji standardowej (stalowej), albo wzmacniane z pokryciem trwałym nikasilem. Przy prawidłowym montażu, to drugie rozwiązanie owocuje zwiększonymi przebiegi do kolejnego remontu. 

Kompletny cylinder do silnika 4T, nicasil

W przypadku silników 4T niezmiernie skomplikowanym i ważnym elementem jest głowica. Można wymieniać wszystkie części po kolei, ale w amatorskim wydaniu, najlepiej kupić nową głowicę z zamontowanymi zaworami. Coś jeszcze jest uszkodzone? Bez problemu znajdziemy dźwigienki, wałki rozrządu, czy krzywki.
Nie zawsze w zestawie naprawczym znajdują się wszystkie potrzebne uszczelki, warto więc zawczasu zaopatrzyć się w dedykowany komplet. Jeśli przyjdzie nam do głowy naprawiać także napęd, albo robić kompleksowy remont z wymianą wału, to nic się nie zmarnuje. Zwróćmy tylko uwagę, na jaką długość obudowy przewidziano zestaw. Weryfikuje się to przez zmierzenie pokrywy pasa napędowego, a różnice wynikają ze stosowania w skuterach kół o różnej średnicy (najczęściej 10 lub 12 cali).

Zestaw uszczelek do silnika GY6-50

Po wykonaniu remontu silnika ważny jest odpowiedni serwis. Po kilkuset kilometrach (najlepiej około 300 km) spokojnej jazdy koniecznie wymieniamy olej i sprawdzamy luzy zaworowe. Po dwóch-trzech takich operacjach możemy wrócić do normalnych interwałów serwisowych i jazdy z wykorzystaniem pełnej mocy. 

Tuning na 4 takty 
Podobnie jak w przypadku dwusuwu, najlepszym pomysłem na dodanie mocy jednostce 4T jest zwiększenie pojemności skokowej. Niezbędny będzie zestaw cylindra z tłokiem i pierścieniami oraz przystosowana do niego głowica. Konfiguracja takich elementów jest różna – czasami trzeba także zastosować wał z krótszym korbowodem, innym razem nie jest potrzebna nawet wymiana głowicy, gdyż oryginalna obsłuży także nieco zwiększoną średnicę tłoka. Tu najważniejsza jest specyfikacja produktów i... tradycyjnie już pomiary. Nie zapominamy o odpowiednich, nowych uszczelkach!  

Kompletna głowica do silnika 4T

Co jeszcze możemy zrobić? Zmiany w dolocie, gaźniku i wydechu to wisienka na torcie w dziedzinie tuningu chińskiego silnika 4T. Wymaga to więcej doświadczenia niż w przypadku jednostek 2T, ale gdy już uzyskamy zadowalający efekt, przy odpowiednim serwisie możemy utrzymać go przez wiele tysięcy kilometrów.  

Gdzie zrobić zakupy przed remontem silnika 2T lub 4T? 

Kompleksowy wybór wszelkich części, podzespołów i zestawów niezbędnych do wykonania remontu lub tuningu silnika w swoim jednośladzie, znajdziesz w ofercie marki InParts, która dostępna jest w sklepie internetowym IMready.eu oraz w sklepach stacjonarnych I’M Inter Motors w całej Polsce. 

Inparts – pełna dostępność części 

Inparts powstała jako marka własna należąca do Inter Cars SA. Inparts to wysokiej jakości części zamienne, materiały eksploatacyjna oraz akcesoria wszelkiego rodzaju. Oferta Inparts obejmuje szeroką gamę skuterów, maxi skuterów oraz ATV produkcji azjatyckiej oraz europejskiej, a także niektórych niedużych motocykli. 

Oferta marki Inparts dzieli się na kategorie, w których można znaleźć każdą niezbędną część czy podzespół. Podział kategorii z wieloma podkategoriami to: silnik, przeniesienie napędu, układ elektryczny, układ chłodzenia, układ hamulcowy, układ wydechowy, kompletne silniki, nadwozie, zawieszenie. Produkty obejmują wiele najbardziej popularnych marek jednośladów, a pasują także do wielu marek azjatyckich produkowanych na znanych licencjach. 

Produkty marki Inparts to połączenie szerokiej i dopasowanej oferty, wysokiej jakości wykonania oraz przystępnej ceny.